Cronica ultimului meci din 2020, Academica Clinceni – DINAMO București 1 – 1!

Dinamo a jucat duminică seara ultimul meci din acest an, meci programat în cadrul etapei a 15-a, la Călărași, Clinceniul neavând nocturnă pe stadionul din Ilfov.

Gane a început partida cu:

Mejias – Sorescu – Grigore – Puljic – Radu – Gol – Anton – Camara – Borcea – Fabbrini – Nemec.

Meciul a început într-un ritm destul de bun, pe un teren care nu arăta regulamentar în unele zone.

Rusescu a reluat peste poartă cu capul în urma unui corner, iar Anton a replicat în minutul 13 cu un șut de la distanță puțin pe lângă.

Proaspăt intrat pe teren, Cristi Tănase se credea încă la echipa cu un nume abreviat din cooperativă, având două intervenții ca pe maidan la Sorescu și Borcea, faulturi după care nu a văzut nici măcar galbenul, chiar dacă se puteau da și două galbene.

Meciul s-a calmat după câteva intrări dure, iar în minutul 42 Radu a avut o intervenție fantastică de pe linia porții, respingând scărița lui Rusescu.

A fost una dintre cele mai bune evoluții a lui Radu de când a revenit la Dinamo, fiind un fundaș și cu tehnică bună.

La pauză nu au fost făcute modificări, iar Dinamo a început mai bine partea secundă prin ocazia lui Nemec din minutul 50, Sorescu i-a centrat perfect și slovacul a reluat bine, dar Vâlceanu a avut o paradă bună.

Achim i-a luat locul lui Borcea în minutul 63, un nou joc fără mari realizări pentru tânărul jucător.

Două minute mai târziu, Anton a deschis scorul cu un șut din marginea careului, din pasa lui Sorescu.

Dinamo deschidea scorul și meciul părea ca și jucat, echipa oaspete nu a contat în a doua repriză.

Am reușit însă să conducem doar 10 minute, Mejias a scăpat șutul lui Dumitriu, iar noul intrat Chunchukov a făcut 1 – 1 după o eroare mare a portarului iberic.

Gueye a intrat și el în minutul 84, cel schimbat fiind Gol.

Dinamo nu a mai avut forța să egaleze, singura ocazie fiind a lui Nemec la un șut care a trecut destul de departe.

Un egal care putea fi evitat, Cliceniul nu cred că putea marca în alt mod, doar în urma unei greșeli.

Puteți urmări și rezumatul meciului aici:

Notele mele pentru jucători:

Mejias – 3, a avut o greșeală mare la gol.

Sorescu – 7, destul de activ din nou, a avut și o pasă decisivă.

Grigore – 4, un nou meci slab pentru Rici, a pierdut des balonul pe construcție, dar gazdele nu au profitat.

Puljic – 6, un meci decent pentru căpitanul nostru, care a fost forțat după o accidentare.

Radu – 8, un meci foarte bun pentru fundașul stânga care a evitat un gol ca și făcut.

Gol – 5, nu prea s-a remarcat dar nici nu a greșit, per total un meci modest.

Anton – 9, omul meciului, a reușit iar să marcheze (a avut mai multe încercări și în acest meci de la distanță) și își face foarte bine și partea defensivă.

Camara – 6, a fost foarte prezent în prima repriză, apoi a dispărut treptat.

Borcea – 4, nu este călit pentru meciurile din prima ligă.

Fabbrini – 5, un joc sub așteptări pentru italian.

Nemec – 6, un pic mai bun ca de obicei, cu ceva noroc putea marca.

Achim – 5, a greșit câteva pase.

Gueye – 5, nota din oficiu pentru senegalez deoarece nu s-a putut remarca în ultimele 7-8 minute.

Acest an foarte dificil din toate punctele de vedere s-a încheiat cu un egal, într-un meci în care puteam face mai multe, dar totuși băieții s-au montat și atitudinea lor este de apreciat.

Va urma o pauză foarte dificilă, din care sperăm că putem ieși cu un lot decent pentru a termina cu bine și acest sezon.

Greul abia acum începe, chiar dacă a trecut doar turul sezonului.

Felicitări pentru mobilizarea fanilor pentru sold-out-ul din ziua meciului. Cu astfel de suporteri, Dinamo nu va muri niciodată.

Vă urăm Sărbători fericite tuturor „câinilor”, bucurii alături de cei dragi și un An Nou mult mai bun, cu realizări și împliniri, cu sănătate și noroc!