Câinii au rupt lanțul retrogradării! Cronica meciului FC Dinamo București – UTA Arad, Zeljko Kopic vs Mircea Rednic 1-0!

„Câinii” au evadat din zona retrogradării.
Duelul cu UTA a început cu opt minute întârziere, după conflictul dintre fanii celor două formații. Suporterii arădeni au venit pe stadionul Arcul de Triumf însoțiți de cei ai Stelei cu care sunt înfrățiți. Astfel de acte de huliganism nu-și au locul pe un stadion, vrem să ducem copiii pentru lecții de fair-play la meciuri sportive!


Bătaie pe teren între fani înainte de Dinamo – UTA Arad pe www.sport.ro.

Dinamo București a scăpat de penultimul loc al clasamentului, după victoria cu 1-0 în fața celor de la UTA Arad. „Câinii” vor începe play-out-ul SuperLigii de pe locul 14.
Dinamo s-a impus în fața celor de la UTA Arad cu scorul de 1-0 în ultima etapă din sezonul regular al SuperLigii României.
Dinamo a fost aproape să taxeze jocul la așteptare al oaspeților pentru prima oară în minutul 5, când Pavicic, excelent angajat de Abdallah, a ratat puțin ținta, trimițând pe lângă din 11-12 metri.
Gnahore și Abdallah au colaborat excelent în jumătatea adversă, l-au lansat pe Moura în flanc, din centrarea brazilianului născându-se golul lui Gregorio. Nemarcat la marginea careului, Gregorio a avut prezență de spirit și a înscris printr-un șut ușor deviat!
Prima repriză s-a încheiat cu Dinamo „călare” pe un val de entuziasm și cu UTA numărată în picioare, spre uluiala lui Rednic, dezlănțuit pe margine în fața neputinței propriei echipe.
Dacă cităm din gsp.ro: UTA, pusă la respect, Kopic chiar a dat drumul la „câini”!
Pauză pe „Arcul de Triumf”, un ochi pe celelalte stadioane și liber la calcule – pentru cine are nevoie să le facă.
Nimic semnificativ la reluarea meciului după pauză. Dinamo, aceeași echipă incomodă, montată să nu cedeze nici măcar un centimetru de teren în fața arădenilor. Iar UTA, cu două schimbări efectuate la pauză, la fel de palidă, monotonă și lentă.
Dinamo a trecut de UTA Arad în ultimul meci din sezonul regular și a urcat pe loc de baraj, după ce a acumulat 29 de puncte, depășind-o pe FC Voluntari.
Cu trei puncte câștigate vineri, Dinamo ar intra în play-out cu 15 puncte. Sperăm ca FC Voluntari, U Craiova 1948 și Poli Iași să se împiedice în această etapă, pentru a scurta distanța față de primul loc care garantează salvarea directă.
Clasamentul Superligii arată astfel după meciurile de vineri:
Mircea Lucescu e convins: Dinamo poate obține salvarea directă de la retrogradare. Mircea Lucescu a declarat că este optimist în privința salvării lui Dinamo de la retrogradare, după victoria cu 1-0 obținută împotriva echipei UTA Arad. Cuvinte mari și despre antrenorul ZELJKO KOPIC.
Fostul antrenor al echipei naționale a României a apreciat și alegerea lui Zeljko Kopic ca antrenor principal al lui Dinamo. “Ce îmi dă încredere este prezența lângă echipă a unui antrenor cu multă experiență. Zeliko este un bun antrenor. A fost alegerea corectă, e un profesionist, muncitor, vorbește și limba engleză. Echipa joacă pentru a scoate puncte. Foarte pragmatic”, a mai spus „Il Luce”.
Să urmărim rezumatul meciului, superbul gol, scandările suporterilor dinamoviști:

Zeljko Kopic (46 de ani), antrenorul de la Dinamo, a recunoscut că a traversat o perioadă foarte grea din momentul în care a venit pe banca „câinilor”.
Zeljko Kopic este mândru de echipa lui, care are o singură înfrângere în ultimele 6 etape. Acesta a recunoscut că au existat multe probleme, dar se bucură că i-a adus pe „câini” pe drumul cel bun. Acesta speră să se poată baza cât mai repede pe Dennis Politic, accidentat în acest moment.
“Întotdeauna sunt lucruri de îmbunătățit, dar cred că traversăm o formă bună. Aș vrea să fim mai buni în toate momentele jocului, să fim mai periculoși, să înscriem mai mult.” a spus Zeljko Kopic.
“Cred că prima repriză a fost foarte bună, am mai avut câteva ocazii de a marca și al doilea gol. Am fost stabili pe tranziții și nu am riscat foarte mult. Am fost foarte stabili în defensivă, dar mi-aș fi dorit să fim mai periculoși pe contraatac.
În opinia mea, mereu e vorba de echipă. Conexiunea dintre jucători e foarte importantă, pe asta ne bazăm mereu. Nu pot să spun că doar într-un moment s-a făcut schimbarea. Am lucrat zi de zi, aveam probleme, dar și acum suntem în zona retrogradării. Muncim, suntem pe drumul bun, dar cred că vom reuși în final.
Următorul meci o să fie foarte greu. Trebuie să ne relaxăm acum, dar să ne pregătim foarte bine pentru următorul meci. Suntem într-o formă bună, dar mereu sunt lucruri de îmbunătățit în toate aspectele jocului.
Trebuie să fim mai periculoși pe contraatac, dar sunt satisfăcut momentan. Politic este foarte important pentru că înțelege cum să creeze spații între linii, cum să mențină posesia și să-i elibereze pe coechipieri. Trebuie să avem răbdare cu el. Nu am timp să mă gândesc la nimic altceva decât antrenamente”, a declarat Zeljko Kopic la finalul partidei cu UTA Arad pentru Digi Sport.ro.
Statiscile meciului arată astfel:
Notele acordate jucătorilor:
Golubovic nota 6
Neîntrebuințat prea tare de oamenii din atacul arădenilor, a avut o intervenție ușor ezitantă în prima repriză, dar fără să se lase cu pagube. Și-a intrat în rolul de „Spiderman”în repriza a doua, cu un plonjon de mare efect la un șut periculos expediat de Freitas.
Patriche nota 6
Sacrificiu, determinare, căpitan, într-un cuvânt!
Velkovski nota 6
Sigur pe el, fără hibe, într-o linie defensivă care n-a clacat, ireproșabilă timp de 90 de minute
Homawoo nota 6
În aceeași notă cu colegii din defensivă, a crescut mult în ultimele meciuri.
Moura nota 7
Ireproșabil! Un mare plus și pentru că a livrat centrarea din care a rezultat golul lui Gregorio.
Gnahore nota 7
Liderul absolut din linia mediană, el a recuperat balonul de la care a pornit faza golului. Un mare câștig pentru Dinamo, a lăsat în urmă eticheta de „pacient” pentru a-și dovedi utilitatea incontestabilă
Pavicic nota 6
Nu la fel de creativ ca-n alte partide, dar per total o evoluție apreciată de fani.
Bordușanu nota 6
Își merită locul de titular în acest moment!
Milanov nota 6
Prestație convingătoare a bulgarului, unul dintre oamenii care contribuie din plin la revirimentul din 2024.
Abdallah nota 7
Din nou foarte tehnic, destabilizant, le-a făcut „zile fripte” fundașilor arădeni, în special în prima repriză.
Gregorio nota 7
Omul potrivit la locul potrivit, la fel cum se întâmplase și cu Hermannstadt. Finalizare de fotbalist de clasă la faza-șampanie din minutul 20.
Și un mare 10, măiestriei lui Kopic. A devenit un trend ca Dinamo să închidă cu „lacătul” meciurile pe care le controlează, să închidă ușa-n nas, pur și simplu, oricăror intenții ofensive ale adversarilor. A făcut-o cu Farul, cu Hermannstadt, la fel s-a întâmplat și cu UTA.
Bucuroși să scriem cronica unei victorii, ca a unei minuni! Victoria a fost un dar de 8 Martie, dinamovistelor, dar a fost și un semn de recunoștință pentru “al 12-lea jucător”: suporterii dinamoviști, care meci de meci sunt acolo, în tribune, alături de echipă! Dinamo merită mai mult, merită un loc pe măsura istoriei clubului! Hai Dinamo, suntem alături de tine! 
Surse/Foto: gsp.ro; sport.ro; digisport.ro; Youtube.com/Orange Sport Romania; arhiva personală G.Graur

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Copyrighted Image