Un scor prea amical, Dinamo – Chindia Târgoviște 2-2, înainte de noul sezon!

Dinamo a disputat miercuri, 10.07.2019, meciul amical cu nou- promovata Chindia Târgoviște pe terenul de antrenament de la baza Săftica, cu porțile închise. Presa și suporterii nu au avut acces la meci, această decizie fiind luată de către conducerea clubului Dinamo.

Dinamo – Chindia Târgoviște s-a încheiat cu scorul de 2-2 (1-1) și a reprezentat ultimul meci amical înainte de începerea noului sezon 2019-2020 al Ligii 1.

Portarul nostru, Straton, a apărat penalty-ul lui Mihai Voduț, acordat de arbitru în minutul 29. Un meci bun pentru Cătălin George Straton, având în vedere bilanțul în Liga 1, la venirea lui la Dinamo: 124 meciuri, 147 goluri primite.

Primul gol al lui Dinamo a fost marcat de Dan Nistor în minutul 9, dintr-un penalty obținut de Andreas Mihaiu. Al doilea gol a fost marcat de atacantul italian Mattia Montini în minutul 70.

Pentru Chindia au marcat Mihai Leca în minutul 40 și Filip Mitrovic în minutul 65.

Chindia Târgoviște are în lot doi jucători sub formă de împrumut de la Dinamo, respectiv Mihai Neicuțescu și Alin Dudea.

Dinamo București a avut următoarea echipă de start: Straton – Moura, Klimavicius, Bejan, R. Grigore – Mrzljak, Bru – Sorescu, D. Nistor, Mihaiu – Montini.

Fiind accidentat, Dan Nistor a fost înlocuit în minutul 39 cu Robert Moldoveanu.

După pauză, Dinamo București a reluat meciul cu următoarea echipă: Piscitelli – Sorescu (înlocuit în minutul 88 cu G. Crețu), Klimavicius, D. Ciobotariu, R. Grigore – Mrzljak (înlocuit în minutul 64 cu D. Popa), Bru (înlocuit în minutul 64 cu I. Filip), Răuță – Moldoveanu, Perovic, Montini (înlocuit în minutul 76 cu A. Lazăr).

După cum știm deja, Dinamo a anunțat încheierea raporturilor contractuale cu jucătorii: Parfait Mandanda, Damien Dussaut, Facundo Mallo, Elvis Kabashi, Rachid Ait-Atmane, Simon Zenke, Alexandre Christovao, Athanasios Papazoglou și Naser Aliji.

De asemenea, a fost adus croatul Filip Mrzljak, care a evoluat anterior la Astra Giurgiu.

Primul meci oficial al noului sezon competițional 2019-2020 din Liga 1 este programat luni, 15 iulie (ora 21:00), în deplasare la Ovidiu, pe terenul Viitorului.

Florin Prunea, managerul general al echipei, a oferit detalii despre problemele cu care se confruntă Dan Nistor:

Nu știm deocamdată dacă va juca în meciul cu Viitorul, așteptăm examenul medical și vom vedea. Nu cred că e o problemă mare, a suferit o contractură. Azi vom afla dacă joacă, în cursul dimineții vom primi rezultatul investigațiilor”, a declarat Prunea pentru GSP.ro.

Va fi primul test pentru “noii câini” din teren, dar și pentru actuala bancă tehnică! Să fie un “New Dinamo”?

Eugen Neagoe (51 de ani) are un debut de calibrul unui “examen de maturitate” pe banca tehnică al lui Dinamo: întâlnește în primele trei etape ale Ligii 1 pe Viitorul, CSU Craiova, respectiv CFR Cluj.

Noi, suporterii, suntem singurele personaje constante și pozitive în povestea clubului Dinamo, poveste fără sfârșit, care continuă și în sezonul 2019-2020! Mereu în căutarea unui final de campionat fericit, ca în vremurile bune! Hai Dinamo!

Surse foto: sport.ro/ fcdinamo.ro