La mulți ani, LIVIU CIOBOTARIU! 

La mulți ani, frumoși si sănătoși Liviu Ciobotariu! Fostul fundaș central și antrenor principal al echipei din Ștefan cel Mare împlinește astăzi 53 de ani, prilej pentru ai transmite cele mai frumoase gânduri din partea dinamoviștilor din toată țara!
Născut pe 26 martie 1971, Liviu Ciobotariu în 55 de jocuri a marcat patru goluri pentru Dinamo în prima divizie, a evoluat pentru echipa națională a României la Mondialul din 1998 și la turneul final al Campionatului European din 2000, a jucat în campionatul Belgiei pentru Standard Liege, Mons și Antwerp, iar în sezonul 2004-2005 și-a încheiat cariera de fotbalist, la gruparea din Ștefan cel Mare.
   
Cariera de jucător
În cariera de fotbalist a jucat pentru mai multe echipe. Primul său club din carieră a fost Progresul București, pentru care a debutat în 1989, când echipa evolua în Divizia C.
1989-1990: Progresul București (Divizia C)
1990-1991: Pandurii Tg. Jiu Divizia  A
1991-1992: Progresul București: 173 jocuri , 19 goluri marcate
1998-2000: DINAMO BUCUREȘTI: 47 jocuri  4 goluri
2000-2001: Standard Liege Belgia 1: 47 jocuri
2002-2003: RAEC Mons Belgia 1: 46 jocuri , 1 gol
2003-2004: Royal Antwerp FC Belgia 1: 14 jocuri
2004-2005: DINAMO BUCUREȘTI: 8 jocuri
În Divizia A: 228 jocuri, 23 goluri, din care la Dinamo: 55 jocuri, 4 goluri.
 În 1992, a avut o contribuție importantă la revenirea “Bancarilor” în primul eșalon al fotbalului românesc, în toamna aceluiași an susținând primul meci în Divizia A. A evoluat timp de nouă sezoane la Progresul, alături de care a atins cele mai mari performanțe ale clubului în campionat, locul doi în edițiile 1995/1996 și 1996/1997 și a jucat în finala Cupei României din 1997.
În 1997 a semnat un contract cu Dinamo București, unde a evoluat timp de doi ani și jumătate, necâștigând niciun trofeu.
La jumătatea sezonului 1999-2000, Ciobotariu a acceptat oferta venită din partea echipei belgiene Standard Liege care a plătit în schimbul său 1,2 milioane de dolari. În Belgia, a mai evoluat pentru Mons și Antwerp.
În 2004 a revenit la Dinamo unde și-a încheiat cariera de fotbalist.
A jucat opt meciuri în cupele europene, 5 pentru Progresul și 3 pentru Dinamo.
Pentru echipa  națională de fotbal a României,a evoluat în 32 de meciuri, marcând trei goluri. A debutat în 1997, într-un meci împotriva Macedoniei din preliminariile Campionatului Mondial.
14 septembrie 1999  Slovacia 1-3 1–5
Preliminarii Campionatului European 2000
23 martie 2000  România -Grecia 1–0 2–1
Amintirile lui Liviu Ciobotariu: „Jucam contra lui Asprilla, Valencia și Valderrama, dar eu aveam alături Generația de Aur”. Fost internațional și component al Generației de Aur, Ciobi a participat la Coupe du Monde 1998, ultimul Mondial la care a jucat România, și la Euro 2000, printre altele. Prima sa prezență la un Mondial a fost în supervictoria cu Columbia, 1-0, gol Adrian Ilie, de pe 15 iunie 1998, de la Lyon. A făcut cuplu defensiv alături de Gică Popescu, Liviu era în vogă la acel moment.
 
Cariera de antrenor
În cariera sa, Ciobotariu a pregătit mai multe echipe din Superligă, printre care Dinamo, Sepsi Sfântu Gheorghe, FC Voluntari, Poli Iași, Pandurii Târgu Jiu, FC Vaslui, ASA Târgu Mureș, FC Botoșani sau Hermannstadt.
A debutat ca antrenor principal în 2006, la Progresul București. În 2007 semnează cu CS Otopeni, echipă aflată în acel moment în Liga a II-a, dar care își propusese timp de mai mulți ani promovarea. Cu Ciobotariu la conducere, ilfovenii și-au îndeplinit obiectivul, ajungând în premieră în istoria clubului în Liga 1.
Însă conducerea administrativă a decis să înceapă sezonul din Liga 1 cu un alt antrenor, Ciobi fiind pus pe liber! Astfel proaspătul tehnician a revenit în Liga a II-a, unde a preluat conducerea echipei Internațional Curtea de Argeș. După o scurtă perioadă la clubul argeșean, Ciobotariu a primit oferta de a reveni la Otopeni, echipă care nu reușise rezultate mulțumitoare în Liga 1 și se afla în zona retrogradabilă.
În 28 noiembrie 2008, Ciobotariu a condus primul meci pentru Otopeni în Liga 1, pierzând cu 1-0 la Constanța, în disputa cu Farul. Nu a reușit să salveze pe CS Otopeni de la retrogradare, dar a înregistrat câteva rezultate interesante, între care un 0-0 pe terenul lui Dinamo, 2-2 acasă cu FC Timișoara, sau 6-0 în ultima etapă cu Farul, scorul campionatului 2008-09.
În octombrie 2009 a preluat conducerea grupării Pandurii Târgu Jiu, dar după 10 meciuri în care a obținut o singură victorie, a demisionat, în martie 2010.
Pe data de 30 septembrie 2010, Liviu Ciobotariu a fost prezentat oficial în funcția de antrenor al divizionarei secunde CF Brăila, având ca obiectiv clasarea pe unul din primele șase poziții ale clasamentului Seriei l la finalul campionatului. După doar o lună, perioadă în care echipa a obținut un singur punct și a pierdut patru meciul, Ciobotariu a demisionat de la conducerea grupării brăilene.
Ca tehnician, Liviu Ciobotariu a pregătit echipa secundă a clubului, Dinamo II București, în 2010-2011 și, un sezon mai târziu, a fost antrenorul principal al echipei din Ștefan cel Mare, din luna iulie a anului 2011 unde  va sta până în aprilie 2012. Tehnicianul a avut 33 de meciuri pe banca echipei din Ștefan cel Mare. În toate partidele, Dinamo a avut 18 victorii, 8 remize și 7 înfrângeri.
În sezonul 2012-2013 a antrenat formatia CSMS Iași, iar din 2013 a preluat o altă echipă din Moldova, FC Vaslui, pe care a condus-o până în 2014.
Din 2015, Ciobotariu este antrenor la clubul ASA Târgu-Mureș,
2015–2016 Al-Faisaly,
2017-2018 Al-Ta’ee⁠,
El a fost pentru o scurtă perioadă și selecționerul Libanului, însă cel mai lung mandat al său a avut loc la FC Voluntari, din mai 2021 până în iunie 2023, perioadă în care i-a pregătit pe ilfoveni în 94 de meciuri oficiale.
Liviu Ciobotariu are în palmares două trofee: Supercupa României cu Sepsi OSK, din sezonul actual, și Cupa cu Dinamo în sezonul 2011/2012 (a condus echipa până în semifinale).
Succes și multă sănătate! La mulți ani, frumoși și sănătoși Liviu Ciobotariu!
Surse/Foto: wikipedia.org; sunphoto.ro; gsp.ro;  youtube.com; sport.ro; arhiva personală G.Graur

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Copyrighted Image