In memoriam, Patrick Ekeng

UN GOL IMENS ÎN INIMA NOASTRĂ FĂRĂ PATRICK EKENG

“Pe 6 mai 2016, fiind introdus în teren în minutul 63 la meciul cu FC Viitorul, PATRICK EKENG s-a prăbușit pe gazon câteva minute mai târziu și a plecat, în tricoul alb-roșu cu numărul 14, într-o lume mai bună cu Cătălin Hîldan, Florea Dumitrache, frații Ion și Lică Nunweiller, Sandu Custov, Mișa Klein, Constantin Frățilă, Nelu Stănescu și alți mari fotbaliști care au scris istoria de 71 de ani a clubului nostru.” – comunicat FC Dinamo București

Cariera lui PATRICK EKENG

Născut pe 26 martie 1990, PATRICK CLAUDE EKENG, pe numele său complet, a debutat ca fotbalist profesionist la Canon Yaoundé în Camerun, și-a început cariera în Europa la clubul francez Le Mans și a mai jucat pentru Rodez (Franța), Lausanne (Elveția), Cordoba FC (Spania) și FC Dinamo București.

2009: Canon Yaoundé (Camerun)
2009-2010: Le Mans B (Franța)
2010-2011: Le Mans B (Franța)
2010-2011: Rodez (Franța)
2011-2012: Le Mans (Franța) / Le Mans B (Franța)
2012-2013: Le Mans (Franța) / Le Mans B (Franța)
2013-2014: Lausanne (Elveția)

2014-2015: Cordoba CF (Spania 1)
2015-2016: FC Dinamo București, pentru care a jucat în 12 meciuri în toate competițiile.

Un gol a marcat PATRICK EKENG pentru Dinamo, în manșa a doua a semifinalelor Cupei României, scor 2-2 cu FCSB. Cu golul senzațional reușit în minutul 51, a contribuit decisiv la calificarea dinamoviștilor în finală!

14 partide a jucat PATRICK EKENG în tricoul spaniolilor de la Cordoba, în Primera Division.

Două selecții a avut PATRICK EKENG pentru prima reprezentativă a Camerunului.

34 de meciuri a jucat PATRICK EKENG pentru Le Mans în liga a doua a campionatului francez.

Mai triști decât atunci când am plâns decesul unui jucător, nu putem fi… doar meciurile pierdute cu viața, rămân dureroase!
Continuăm să existăm și să ne comemorăm eroii, amintirea lor, contează pentru noi!

Nu îl vom uita niciodată pe Patrick Ekeng! S-au făcut multe videoclipuri în memoria lui!

“Patriiiick Ekeng! Patriiiick Ekeng!”

“Dinamo Bucharest supporters paid tribute to Patrick Ekeng!” – Euronews

La finala Cupei României, 17.05.2016, FC DINAMO BUCUREȘTI – Fotbal Club CFR 1907 Cluj-Napoca, strigătul galeriei dinamoviste a răsunat până-n „Ştefan cel Mare”, până la Cluj, în toată România şi în Camerun. A fost un strigăt de omagiu, de respect, de durere, de amintire.

Ascultă strigătul galeriei… “Patriiiick Ekeng! Patriiiick Ekeng!”

Închei cu ceea ce un suporter din grupul Dinamovistii, a scris despre “plecarea” lui Patrick Ekeng, alăturându-se astfel lui Cătălin Hîldan:

In memoriam, PATRICK EKENG Autor: Tiberiu Popescu