Cronica unui meci umilitor, Sepsi Sf. Gheorghe – DINAMO București 2-0!

Dinamo a jucat ieri la Sf. Gheorghe meciul programat în cadrul etapei a 8-a, un joc care se anunța extrem de dificil împotriva unei echipe într-o formă foarte bună, cu trei victorii la rând.

Contra a început cu: Hinojo – Gonzalez – Ba – Grigore – Lopez – Anton – Garcia – Sorescu (căpitan) – Borcea – Camara – Nemec, formula fiind apropiată de echipa pe care o creionasem în avancronică.

Meciul a început bine pentru noi, cu ocazia lui Sorescu cu capul, iar Sepsi a replicat cu o lovitura liberă deviată pe lângă poarta noastră.

În minutul 11 a fost introdus Borja Valle pe teren, cel schimbat fiind tânărul Borcea.

După un joc mai șters al celor două echipe, Achahbar a reușit să marcheze printr-un șut foarte frumos de la o distanță considerabilă, Hinojo neavând ce face.

Din acel moment, minutul 29, pe teren a existat o singură echipă: Sepsi.

Dinamo nu a atacat, nu a încercat egalarea și nici măcar nu a ținut de minge.

O primă repriză groaznică pentru echipa noastră.

Fabbrini a fost introdus după pauză, cel schimbat fiind Sorescu care a acuzat ceva probleme musculare.

Camara a bătut o lovitură liberă pe lângă poartă, iar după o ocazie, exact ca în debutul primei reprize, Dinamo nu a existat pe teren.

Un joc haotic, fără orizont, nu am văzut o acțiune individuală, atitudine sau dorință de a marca.

Sepsi a mai ratat șanse, Hinojo având 3 intervenții foarte bune, care au ajutat să nu se mărească proporțiile scorului.

În minutul 65 s-au mai efectuat 3 schimbări: Crețu, Gueye și Puljic, cei înlocuiți fiind Gonzalez, Garcia și Grigore.

Fulop a făcut 2-0 în minutul 77, dintr-o pasă a noului intrat Golofca, care ne-a făcut șah-mat apărarea.

Nemec a ratat o ultimă ocazie, dar prea târziu, în ultimul minut de joc.

Să vedem și ce a declarat Cosmin Contra după meci:

Notele mele acordate pentru echipa noastră:

Hinojo – 7, singurul remarcat din acest meci!

Gonzalez – 4, a făcut un meci slab pe ambele faze, și de atac și de apărare!

Ba – 5, s-a mișcat decent, a avut 2 alunecări foarte bune!

Grigore – 3, un meci slab făcut de tânărul nostru, a greșit la o ocazie mare a lor, neavând omul în marcaj!

Lopez – 4, un joc destul de slab și pentru iberic!

Anton – 4, un meci neașteptat de slab și pentru el!

Garcia – 4, o prestație mult sub ce ne așteptam!

Sorescu – 5, a încercat câte ceva față de alții!

Borcea – 5, nu prea s-a văzut în cele 10 minute!

Camara – 4, nu a încercat nimic pe atac, doar acea lovitură liberă!

Nemec – 4, nu prea a avut vină, nu a avut centrări, nici alte mingi mai bune, poate doar la ultima ocazie!

Borja Valle – 2, un meci execrabil din toate punctele de vedere, a greșit pase de antrenament, nu a tras la poartă, o prestație dezamăgitoare!

Fabbrini – 4, nu prea s-a văzut nici el, doar a scos 2-3 lovituri libere, ceva caracteristic pentru italian!

Crețu – 3, pe partea lui și pe a lui Camara s-a luat golul 2!

Gueye – 4, nu a avut mingi, dar nici nu a coborât pentru a încerca ceva, fiind al doilea atacant!

Puljic – 4, a intrat și a greșit câteva pase de antrenament, una către Ba pe construcție, neavând adversar la presing!

Un meci din care nu putem remarca nimic, un joc extrem de slab al echipei noastre, fără atitudine, fără tactică, despre care Contra cred că are multe să-și reproșeze.

Echipa arată din ce în ce mai rău după pauza competițională, pauză pe care Contra o vedea ca pe un prilej să își impună gândirea în jocul echipei.

Probabil meciul cu Astra va fi ultima șansă a antrenorului nostru, de a mai avea o speranță printr-o victorie.

La cum am arătat însă la această partidă, cred că ne poate bate și ultima clasată, Astra Giurgiu.

A fost un meci după care nu mai poți avea mari speranțe, dar trebuie să trăim cu impresia că ne putem reveni cumva, poate printr-o schimbare de joc, sau de ce nu, prin schimbarea antrenorului dacă va fi nevoie.

Este clar că lotul este unul cel puțin pentru play-off, dar este nevoie și de liniște în club prin achitarea salariilor restante, prin contracararea știrilor false.

Să sperăm că lucrurile se vor regla! Verdele ne-a purtat ghinion!