Cronica unui meci pierdut, Dinamo București – UTA Arad 0-1!

Dinamo a jucat, în aceeași zi de luni ultimul meci programat al etapei împotriva noii promovate, UTA Arad.

Contra a început cu: Mejias – Gonzalez – Grigore – Puljic – Lopez – Camara – Gol – Răuță – Sorescu – Borcea – Nemec.
Iar am fost la 2 jucători distanță de a ghici formula de start, având același prim 11 ca în meciul anterior.
Am început foarte bine meciul cu o acțiune a lui Camara, care a avut un șut foarte bun respins în corner, fază care a dus la singura ocazie a lui Adam Nemec din meci.
În minutul 30 a intrat Borja Valle, Borcea fiind destul de discret.
Din nou intrarea spaniolului a avut efect imediat, a pasat perfect pentru șutul lui Camara care se ducea sub bară, dar din nou s-a opus Iacob.

La prima fază mai bună a oaspeților, Gonzalez a greșit o pasă simplă, iar Puljic a faultat în careu. O eroare mare a defensivei, iar Hora a profitat și a marcat din penalty.
În a doua repriză, UTA a dominat primele 10-15 minute, restul reprizei fiind o dominare totală a noastră. În minutul 54 a intrat și Fabbrini în locul modestului Sorescu, care pare într-o scădere de formă.
La câteva minute mai târziu, în urma centrării lui Fabbrini, Rusu a făcut un henț mare exact sub privirile centralului Colțescu, care a lăsat jocul să continue în ciuda protestelor jucătorilor, dar și ale antrenorului.
Fabbrini a mai tras o dată spre poartă, șutul italianului fiind deviat, dar portarul arădenilor a avut un reflex de zile mari.
Spre final Contra a riscat și cu Măgureanu în locul lui Răuță, dar fără mari realizări, iar meciul s-a încheiat 0-1.

Notele mele pentru echipa din această seară:
Mejias – 6, un meci în care nu a avut ce apăra în afară de golul primit la penalty!
Gonzalez-4, un meci foarte slab făcut de venezuelean!
Puljic – 5, a greșit la gol dar per total a fost decent! Grigore – 7, unul dintre cei buni din defensivă.
Lopez – 7, un meci bun făcut de spaniol!
Gol – 6, o prestație ceva mai modestă!
Răuță – 5, un meci în care nu prea s-a văzut.
Camara – 7, a avut acțiuni bune, principalul punct ofensiv!
Sorescu – 4, o prestație mult sub așteptări!
Borcea – 5, din nou cam invizibil! Nemec – 3, probabil cel mai slab meci al slovacului din toată perioada sa, foarte lent, dar nici la forță sau la cap nu a stat prea bine!
Borja Valle – 6, s-a văzut intrarea sa, dar încă nu este 100% fizic!
Fabbrini – 7, a intrat bine și putea marca cu ceva șansă.
Măgureanu – 5, nu prea s-a văzut pe teren!

Per total o prestație dezamăgitoare a echipei, dar care a fost însoțită de ceva ghinion, dar și de „calitățile” sinucigașe ale lui Colțescu: aruncând cu cartonașele atât de lejer, dar și un penalty neacordat la acel henț,
culmea, toate împotriva noastră.
Cred de asemenea că avem nevoie urgentă de un atacant, Nemec pare că nu mai este ce a fost sau are nevoie de mai mult timp pentru a reveni la forma fizică dinainte.
Ne așteaptă un derby cu Fcsb interesant, unde trebuie să fructificăm ocaziile și să fim mai atenți dacă vrem să învingem.