Cronica unei victorii în deplasare, FC Argeș – DINAMO București 0 – 1!

Dinamo a câștigat meciul din Trivale împotriva Argeșului, meci contând pentru etapa a 12-a.

Ionel Gane a ales echipa de start, ca fiind: Mejias – Sorescu – Bejan – Grigore – Radu – Răuță – Anton – Camara – Măgureanu – Fabbrini – Nemec.

Dinamo a început modest meciul, prima ocazie fiind a gazdelor la bara lui Malele.

Dar în minutul 7, Camara a executat foarte repede o lovitură liberă de la jumătatea terenului din partea dreaptă și Micle fiind ieșit, a înscris pentru 0 – 1.

O execuție fabuloasă, parcă o dedicație pe măsură pentru Borja Valle, astfel golul fostului jucător are concurență pentru golul sezonului în România.

Debutul de meci foarte încins s-a calmat, piteștenii nu au avut o replică după gol și Dinamo a ținut de avantaj fără probleme în prima repriză.

Prima modificare a venit după pauză, Gueye a intrat în locul lui Măgureanu care din nou nu a demonstrat mai deloc că merită să fie titular.

Radu a avut o altă intervenție tare, o talpă și a văzut al doilea galben în minutul 58, anunțându-se un final complicat pentru noi.

Camara a purtat un contraatac foarte bun, dar șutul lui Nemec deviat s-a dus peste poartă.

Gane a făcut o schimbare 4 minute mai târziu, Garcia intrând în locul lui Nemec care a fost la fel de lent, fiind o modificare defensivă, iar Camara a trecut pe partea lui Radu.

Achim a intrat și el în locul lui Anton, în minutul 84.

Argeșenii au atacat dar nu și-au creat mari ocazii, singura fază mai importantă fiind în minutele de prelungire când Grigore a intrat riscant la Drăghici, o fază la care se putea acorda penalty.

Dinamo a rezistat în 10 oameni și am reușit să câștigăm la limită.

Notele mele pentru jucători:

Mejias – 7 (a deviat acea minge în bară, un joc bun).

Sorescu – 6 (un meci decent pentru Deian).

Bejan – 6 (nu a greșit ceea ce e bine, nu aveam așteptări de la el fiind ultima soluție de fundaș central, Puljic și Ba au fost indisponibili).

Grigore – 6 (un meci bun în afara acelei intrări din final).

Radu – 4 (a luat acel roșu, Gane va improviza pe acest post în etapa viitoare).

Răuță – 6 (din nou un meci fără greșeli).

Anton – 7 ( a închis bine zona defensivă, ajutând mult și pe construcție).

Camara – 10 (o notă maximă pentru un gol magnific).

Măgureanu – 4 (din nou invizibil).

Fabbrini – 7 ( a condus din nou fazele ofensive dar nu a mai fost decisiv).

Nemec – 4 (un nou meci slab, dar deja numai avem așteptări de la slovac).

Gueye – 5 (a intrat într-un moment când Dinamo nu a mai forțat).

Garcia – 5 (iarăși invizibil).

Achim – 4 (era să o comită pe final când în loc să degajeze a pasat în acea aglomerație în careul nostru).

Un joc bun al echipei care ne-a demonstrat încă odată că dă totul pentru suporteri.

Al treilea succes consecutiv și Dinamo a urcat pe 12, un loc care se salvează, ieșind din zona roșie după atâtea etape.

Felicitări fanilor care au venit la hotel înainte de plecarea spre stadion și au dat un impuls băieților, care s-a văzut pe teren.