
Dinamo a jucat miercuri seară, meciul programat în cadrul etapei a 19-a împotriva Gazului, pe un teren propriu care arăta destul de rău. Un lucru fantastic a fost faptul că terenul a fost deszăpezit de fanii dinamoviști.

Gane a folosit următoarea echipă de start: Eșanu – Radu – Bejan – Puljic – Filip – Crețu – Răuță – Anton – Fabbrini – Gueye – Nemec.
Meciul a început rău pentru noi, după greșeala lui Răuță care a dus la golul lui Valente.
Dinamo avea un nou început prost de partidă după cel de la Botoșani.
Eșanu a avut trei intervenții foarte bune după golul primit, iar abia după aceste ocazii Dinamo s-a trezit.
Fabbrini a avut o acțiune bună în minutul 30 dar a tras puțin pe lângă.
Două minute mai târziu, Anton i-a centrat perfect lui Nemec care a deviat foarte bine pe spate pentru Gueye. Senegalezul l-a driblat pe Pleșca și a făcut 1 – 1.
Eșanu a mai scos o minge cu pământul, un șut destul de dificil.
Același Anton a replicat la poarta oaspeților, cu un șut în forță respins în corner. În urma acestui corner, Puljic a făcut 2 – 1 după o fază controversată, în care Bejan a căzut peste portar dar și Puljic a fost tras clar de Butean.
Dinamo a întors rezultatul și a intrat la cabine cu avantaj.
La pauză, Nepomuceno a intrat în locul tânărului Crețu, care nu prea se descurcă în bandă, postul său de bază fiind mijlocaș central.
Dinamo a ținut de scor în a doua repriză, Eșanu a mai scos o minge iar Anton l-a pus la încercare pe Pleșca din lovitură liberă.
Achim a intrat în locul lui Gueye, echipa a jucat un 4-2-3-1 din minutul 67.
Gol a intrat și el în locul lui Răuță care nu va juca la Arad după cele 7 cartonașe galbene.
Ultima modificare a fost Moldoveanu în locul lui Fabbrini în minutul 88, la trecerea timpului.
O victorie muncită pe un teren greu pentru ambele echipe, care au practicat totuși un fotbal bun în aceste condiții.
Să ascultăm ce a declarat antrenorul Ionel Gane într-o conferință de presă după meci:
Notele mele pentru echipa noastră:
Eșanu – 8, umpic ezitant la gol dar nu cred că i se poate reproșa ceva.
Radu – 6, ca de obicei fără greșeli, un fundaș care își face treaba.
Bejan – 6, un meci decent și pentru el.
Puljic – 7, după câteva greșeli în prima parte, nu a trecut nimic de căpitan în a doua repriză.
Filip – 8, un meci foarte bun la revenire, probabil cea mai plăcută surpriză.

Crețu – 5, fără mari realizări.
Răuță – 5, o greșeală mare la golul medieșenilor, în rest un joc modest.
Anton – 10, un meci perfect, principalul atu ofensiv dar și un pasator de excepție, un pitbull adevărat.

Fabbrini – 7, a avut incursiuni bune dar va fi și el suspendat pentru meciul cu UTA.
Gueye – 7, și-a făcut treaba și a marcat, dar încă are kilograme în plus.
Nemec – 9, un mare plus în atac, pare din ce în ce mai sigur ca pivot.

Nepomuceno – 7, un debut bun și pentru el pe un teren greu.
Achim – 5, nu s-a remarcat.
Gol și Moldoveanu – 5, au jucat prea puțin pentru a se implica în joc.
Gane declara că dorea să vadă o reacție bună a echipei înainte de meci și iată că a avut-o.
Statistica se menține, Gazul pierde aproape de fiecare dată când joacă la Dinamo și după cum scriam și în avancronică singura lor victorie este în 1949.
O nouă victorie după o zi fantastică pentru suflarea dinamovistă: întâi deszăpezirea suprafeței de joc, apoi un nou sold-out, toate acestea fiind răsplătite de “câinii” noștri.
Ne îndepărtăm temporar de retrogradare dar să nu uităm că va urma o serie foarte grea, după meciul mai accesibil de la Arad de duminică.
Felicitări fanilor dar și echipei pentru acest meci! Împreună mergem mai departe!
Sursa video: Liga Profesionistă de Fotbal.youtube.com
Surse foto: instagram.com/ dinamobucurestiofficial; facebook.com/FCDinamoOfficial